Najlepsze praktyki dotyczące renowacji mebli drewnianych: Jak odnowić stary stół lub krzesła w domu?

Renowacja drewna to świetny sposób na ożywienie starego stołu lub krzeseł, a przy tym wyjątkowo satysfakcjonujące dla majsterkowiczów! Pozwala na oszczędność i jednocześnie dbanie o środowisko. Oto kilka najlepszych praktyk dotyczących renowacji mebli drewnianych.

1. Ocena stanu mebli – przed rozpoczęciem renowacji, dokładnie sprawdź stan mebla, aby zdecydować, co należy zrobić oraz jakie produkty do pielęgnacji drewna będą potrzebne.

 2. Czyszczenie – dokładne oczyszczenie mebla z kurzu i brudu jest niezbędne. Użyj delikatnych detergentów do czyszczenia powierzchni, najlepiej na naturalnych składnikach.

Howard Orange Oil Wood Polish łatwo usuwa zabrudzenia powierzchniowe i kurz bez wysuszania i uszkadzania drewna. Dostępny jest również z wersji cytrynowej Howard Lemon Oil Wood Polish. Zarówno olejek pomarańczowy, jak i olejek cytrynowy pomaga chronić drewno przed wysychaniem, jednocześnie przywracając mu głębię słojów i naturalne piękno. Jest łatwy w użyciu i doskonale nadaje się do polerowania, kondycjonowania i pielęgnacji wszystkich powierzchni drewnianych.

3. Szlifowanie – staranne szlifowanie jest kluczowe dla uzyskania gładkiej powierzchni. Użyj papieru ściernego o różnej gradacji, zaczynając od grubszego i kończąc na najdrobniejszym.

4. Uzupełnianie ubytków

Większe ubytki można uzupełnić za pomocą kitu do naprawy drewna dopasowanego kolorystycznie do bejc Minwax® Wood Finish™. Kit przeznaczony do naprawy zarysowań, wyżłobień i otworów po gwoździach. Dostępny w 10 popularnych kolorach. Przy użyciu kleju do naprawy drewna Minwax® High Performance Wood Filler można pozbyć się ubytków, otworów i uszkodzonych powierzchni drewna.

5. Zabezpieczenie drewna – po szlifowaniu i czyszczeniu, czas na zabezpieczenie drewna przed wpływem czynników zewnętrznych. Wykorzystaj bejcę do drewna Minwax lub lakier do nadania odpowiedniej barwy i połysku. Dzięki bogatej palecie kolorów możesz dobrać odpowiedni odcień do Twojego projektu.

W przypadku odbarwień na drewnie po kontakcie z gorącym płynem lub innym rozpuszczalnikiem rekomendujemy zastosować HOWARD RESTOR-A-FINISH 236 ML – odnawiacz do mebli. Jest unikalną formułą, która odnawia wykończenie drewna, jednocześnie wygładzając drobne zadrapania, skazy i otarcia. Dostępny w dziewięciu kolorach pasujących do prawie każdego odcienia drewna: neutralny, klon-sosna, złoty dąb, wiśnia, orzech, mahoń, ciemny orzech, ciemny dąb i hebanowy brąz. Usuwa białe pierścienie od ciepła i ślady wody, blaknięcie pod wpływem słońca, utlenianie, uszkodzenia spowodowane dymem i większość innych skaz. Restor-A-Finish przywraca wykończenie bez usuwania jakiegokolwiek istniejącego wykończenia.

6. Utrzymanie mebli – regularna pielęgnacja mebli drewnianych jest niezwykle ważna dla utrzymania efektu odnowienia. Stosuj produkty do pielęgnacji drewna, takie jak woski czy oleje, aby zabezpieczyć meble i zachować ich piękno.

Howard Wax-It-All jest pastą woskową przeznaczoną do kontaktu z żywnością, która jest bezpieczna dla każdej powierzchni, na której może wystąpić kontakt z żywnością. Ta gęsta, gładka mieszanka wosku pszczelego, wosku Carnauba i spożywczego oleju mineralnego ożywia wyblakłe powierzchnie i pomaga chronić drewno przed wysychaniem i pękaniem.

Feed-N-Wax Wood Polish & Conditioner jest idealnym produktem do wydobycia naturalnej głębi słojów, zapewniając jednocześnie dodatkową ochronę i połysk meblom, antykom i szafkom. Feed-N-Wax dzięki zawartości olejów, które “karmią” drewno, zapewniając jednocześnie ochronną powłokę z wosku pszczelego i wosku carnauba. Ta unikalna mieszanka wosku pszczelego, wosku carnauba, olejku pomarańczowego i innych  składników pomaga zachować i utrzymać drewno przed wysychaniem, blaknięciem, a nawet pękaniem. Feed-N-Wax może być stosowany na wykończonym i niewykończonym drewnie zawsze, gdy drewno zaczyna wyglądać na wyblakłe lub suche, zwykle raz na miesiąc. Feed-N-Wax został opracowany jako najlepsza kontynuacja Restor-A-Finish dla utrzymania świeżo odrestaurowanego wykończenia. Nie zawiera silikonu ani oleju lnianego. Nie jest przeznaczony do powierzchni przystosowanych do kontaktu z żywnością.

W renowacji mebli drewnianych kluczem jest cierpliwość i dbałość o szczegóły. Dzięki tym praktykom, stare meble odzyskają blask i będą służyć przez długie lata! Wszystkie produkty do renowacji drewna są dostępne na stronie https://zabezpieczeniedrewna.pl/kat/naprawa-i-renowacja/

Dodaj komentarz