Jak zabezpieczyć taras drewniany?

Taras drewniany to wspaniałe miejsce do relaksu i spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Aby cieszyć się pięknem i trwałością tarasu, warto zadbać o jego odpowiednią ochronę. Właśnie dlatego w tym artykule podpowiemy, jak skutecznie zabezpieczyć drewniane tarasy stosując bejce olejne, lakiery do drewna oraz technikę olejowania tarasu.

Ochrona tarasu jest niezwykle ważna, aby zachować jego estetykę oraz wydłużyć żywotność. Przede wszystkim warto stosować bejce do drewna, które zabezpieczają powierzchnię przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak wilgoć, niskie/ wysokie temperatury czy promieniowanie UV.

Bejce nadają też drewnu atrakcyjny kolor, podkreślają jego naturalne rysunki oraz wzory. Jednak sama bejca nie wystarczy. Po uzyskaniu odpowiedniego koloru za pomocą bejcy Minwax należy ją zabezpieczyć odpowiednim lakierem. Idealnym rozwiązaniem jest Minwax® Helmsman® Spar Urethane zawierający filtry UV redukujące proces blaknięcia.

Kolejnym sposobem  ochrony tarasu jest olejowanie. Oleje do drewna odżywiają i regenerują jego strukturę, co przyczynia się do większej elastyczności i odporności na uszkodzenia mechaniczne czy odkształcenia. Olejowanie wykonuje się za pomocą pędzla lub wałka, np. Purdy. Poniżej krok po kroku opis, w jaki sposób prawidłowo olejować drewno.

1. Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do olejowania upewnij się, że powierzchnia drewna jest czysta, sucha oraz wolna od kurzu, tłustych plam czy środków chemicznych. W przypadku starych powierzchni warto przeszlifować je delikatnie papierem ściernym o odpowiedniej granulacji (np. 120), aby usunąć ewentualne nierówności i otworzyć pory drewna. W przypadku silnych zanieczyszczeń dobrym rozwiązaniem jest HEMEL DECK RESTORER- preparat do odnawiania tarasów bez szlifowania.

2. Wybór oleju

Wybierz odpowiedni olej do zastosowania na drewnie, mając na uwadze jego rodzaj oraz przeznaczenie. Na rynku dostępne są oleje np. do tarasów, podłóg czy mebli ogrodowych. Dobrze jest wybrać olej impregnujący i zabezpieczający jednocześnie, który będzie odporny na warunki atmosferyczne oraz użytkowanie. HEMEL DECK OIL – pigmentowany olej penetrujący do długotrwałej ochrony drewnianych podestów łączy sobie zalety bejcy i oleju. Dzięki zawartości pigmentów nadaje drewnu pożądany kolor. Odporny na promienie UV, wodoodporny, nie pęka i nie tworzy pęcherzy.

3. Aplikacja oleju

Używając pędzla lub wałka Purdy, nałóż cienką, równomierną warstwę oleju na drewno, zgodnie z kierunkiem słojów. Unikaj przesytu oleju na powierzchni, aby uniknąć jego zbyt długiego schnięcia czy tworzenia się plam. Po nałożeniu pierwszej warstwy poczekaj około 24 godzin na jej wyschnięcie.

4. Powtórzenie aplikacji:

W celu uzyskania najlepszych efektów, warto powtórzyć proces olejowania po upływie około 24 godzin od pierwszej aplikacji. Nałóż kolejną cienką warstwę oleju i pozwól mu dobrze wyschnąć. W przypadku niektórych rodzajów drewna można zastosować nawet trzecią warstwę.

5. Utrzymanie i konserwacja:

Aby zachować efekty olejowania oraz estetykę drewna, warto regularnie sprawdzać stan powierzchni i w razie potrzeby powtarzać proces olejowania (najczęściej raz do roku). Do czyszczenia zabrudzeń polecamy wspomniany już HEMEL DECK RESTORER – preparat do odnawiania tarasów bez szlifowania.

Podsumowując, ochrona tarasu drewnianego to proces, który nie tylko wpływa na jego wygląd, ale przede wszystkim zabezpiecza go przed różnymi zagrożeniami. Stosując bejce do drewna oraz olejowanie tarasu, stworzysz idealne warunki dla długotrwałego użytkowania tego wyjątkowego miejsca.

Wszystkie produkty do zabezpieczenia i pielęgnacji tarasów znajdziesz w sklepie w zakładce produkty do tarasów (link https://zabezpieczeniedrewna.pl/kat/produkty-do-tarasow/)

.

Dodaj komentarz