Jak wybrać odpowiedni pędzel Purdy

Jak wybrać odpowiedni pędzel Purdy?

Wybór pędzla jest tak samo ważny, jak wybór farby, lakieru, czy bejcy do drewna. Odpowiednie narzędzie pozwoli nam nie tylko na uzyskanie zamierzonego efektu, ale również zwiększenie wydajności pracy.

Wybierając pędzel Purdy do swojego projektu należy kierować się następującymi parametrami:

Pędzel z miękkiego włosia czy sztywnego

Wybór zależy od rodzaju powierzchni, na której będziemy pracować. Miękkie pędzle Purdy idealnie nadają się do uzyskania gładkiego wykończenia bez śladu pędzla na równych powierzchniach. Sztywne włosie przeznaczone jest do szorstkich powierzchni. Sztywniejsze pędzle świetnie nadają się do grubszych powłok o niskiej zawartości lotnych związków organicznych.

Pędzel kątowy czy płaski

Do odcięć wokół krawędzi i narożników należy używać pędzli z wykończeniem kątowym. Płaskie pędzle są idealne do malowania szerokich, płaskich powierzchni, takich jak listwy przypodłogowe, ramy okienne i blaty.

Pędzel z włosiem syntetycznym czy naturalnym

Pędzle z włosia naturalnego przeznaczone są do powłok na bazie rozpuszczalników i olejów. Do pozostałych rekomendowane są pędzle syntetyczne.

Rodzaj uchwytu pędzla

Wszystkie pędzle Purdy mają rękojeść wykonaną z drzewa olchowego, dzięki czemu są lekkie, trwałe i zwrotne. Ponadto pochłaniają pot i dlatego ręce przez cały czas są suche. Odpowiednia konstrukcja uchwytu może pomóc w utrzymaniu komfortu i wydajności przez cały czas pracy:
– uchwyty typu „szczurzy ogon” jest długi, chudy, do trzymania w ten sam sposób jak ołówek
– uchwyt karbowany ma kształt kwadratu z przyciętymi rogami, aby lepiej leżał w dłoni
– uchwyt typu „ogon bobra” jest gruby i zaokrąglony
– uchwyt krótki jest idealny do malowania ciasnych miejsc, gdzie dłuższa raczka mogłaby przeszkadzać

Jak wybrać odpowiedni rozmiar i rodzaj pędzla Purdy?

Mały rozmiar pędzla jest przeznaczony do bardzo precyzyjnych wykończeń, na bardzo małych powierzchniach. W przypadku dużych powierzchni, gdzie wałek Purdy nie ma zastosowania, takich jak ogrodzenia lub zakrzywione powierzchnie, takie jak kadłub łodzi należy zastosować pędzle o dużych rozmiarach.

Pędzle Purdy dostępne są w następujących rozmiarach:

Rozmiar [cale]1”1-1/2”2”2-1/2”3”
Rozmiar [mm]2538506375

W wyborze odpowiedniego rodzaju pędzla Purdy pomocna będzie poniższa tabela:

pędzel purdy
rodzaje pędzli Purdy

Dodaj komentarz